2011 Imagen Awards Winners & Nominees 2017-07-09T01:16:53+00:00

Outstanding Achievement Awards

Norman Lear Award: Latino Public Broadcasting

Creative Achievement Award: Alfredo M. Ayala

Imagen Awards by Category

Best Feature Film

  • Winner: Gun Hill Road (Motion Film Group/SimonSays Ent.)
  • Tropico de Sangre (Maya Entertainment)
  • Spoken Word (New Mexico Media Partner/Luminaria Films)

Best Actor/Feature Film

  • Winner: Esai Morales, Gun Hill Road (Motion Film Group/SimonSays Ent.)
  • Rubén Blades, Spoken Word (New Mexico Media Partner/Luminaria Films)
  • Kuno Becker, Spoken Word (New Mexico Media Partner/Luminaria Films)
  • Eugenio Derbez, No Eres Tú So Yo (Pantelion Films/Rio Negro)

Best Actress/Feature Film

  • Judy Reyes, Gun Hill Road (Motion Film Group/SimonSays Ent.)
  • Winner: Michelle Rodriguez, Tropico de Sangre (Maya Entertainment)
  • Penélope Cruz, A Matador’s Mistress (Viva Pictures/Iberoamericana Films Producción)
  • Alexa Vega, From Prada to Nada (Pantelion Films/Lionsgate)

Best Supporting Actor/Feature Film

  • Winner: Miguel Sandoval, Spoken Word (New Mexico Media Partner/Luminaria Films)
  • Wilmer Valderrama, From Prada to Nada (Pantelion Films/Lionsgate)

Best Supporting Actress/Feature Film

  • Winner: Adriana Barraza, From Prada to Nada (Pantelion Films/Lionsgate)
  • Gina Rodriguez, Go For It! (Pantelion Films/Go For It!)

Best National Informational Program

  • Black in Latin America with Henry Louis Gates, Jr. (WNET-New York)
  • Winner: Maria Hinojosa: One-on-One (WGBH-Boston)
  • LatiNation (LATV)
  • American Latino TV (LATV)

Best Local Informational Program

  • Everglades Aventura y Diversion (Univision 23)
  • SoCal Connected (KCET)
  • Winner: Eye on Our Community (KCBS-TV)
  • Vista L.A. (KABC-TV)

Best On-Air Advertising

  • Winner: Dora 10th Anniversary Campaign (Nickelodeon)
  • “Es el Momento” Univision PSA (República/Univision)
  • Padres Heroes (NBCUniversal Telemundo52-Los Angeles)
  • FOX Deportes “All Leagues” (FOX Deportes)

Best Variety or Reality Show

  • Lopez Tonight (TBS)
  • Winner: Real Sports with Bryant Gumbel (HBO)
  • I Love Jenni (mun2)
  • Mexican Made Easy (Food Network)
  • Hammer Heads (Carmen De La Paz/HGTV)

Best Theatrical Short or Student Film

  • Winner: The Big Deal (Lucy Rodriguez)
  • The Nanny (Valor Prods.)
  • I Delivered You (Nahum 17 Prods.)
  • Primos (Belinda Salazar)

Best Web Series

  • Winner: Chismex (mun2)
  • I Once Was Lost The Series (Nahum 17 Prods.)
  • Encounters (Angel Flight Media)
  • No Kids. No Cry. A baby mama drama (Fanny Veliz)

Best Primetime Television Program/Movie-of-the-Week

  • Winner: Law & Order: Los Angeles (NBC)
  • Lies in Plain Sight (Lifetime Television)
  • Off The Map (ABC)
  • Latin Billboards Music Awards (Telemundo)
  • The Glades (A&E)

Best Actor/Television

  • Winner: Freddy Rodriguez, CHAOS (CBS)
  • James Roday, Psych (USA)
  • Jon Seda, The Pacific (HBO)
  • Victor Rasuk, How to Make It in America (HBO)

Best Actress/Television

  • Cote de Pablo, NCIS (CBS)
  • Winner: Martha Higareda, Lies in Plain Sight (Lifetime Television)
  • Alana de la Garza, Law & Order: Los Angeles (NBC)
  • Rosie Perez, Lies in Plain Sight (Lifetime Television)

Best Young Actress/Television

  • Winner: Selena Gomez, Wizards of Waverly Place (Disney Channel)
  • Bella Thorne, Shake It Up (Disney Channel)
  • Victoria Justice, Victorious (Nickelodeon)
  • Yvette Gonzalez-Nacer, The Fresh Beat Band (Nickelodeon)

Best Supporting Actor/Television

  • Winner: Carlos Gómez, The Glades (A&E)
  • Raymond Cruz, The Closer (TNT)
  • Marc Anthony, HawthoRNe (TNT)
  • Clifton Collins Jr., The Event (NBC)
  • Luis Jose Lopez, Hallmark Hall of Fame Presents “Beyond the Blackboard” (CBS)
  • Jonathan Castellanos, Off The Map (ABC)

Best Supporting Actress/Television

  • Winner: Eva la Rue, CSI: Miami (CBS)
  • Jenny Gago, Southland (TNT)
  • Lisa Vidal, The Event (NBC)
  • Diana Maria Riva, The Good Guys (Fox)
  • Maria Canals-Barrera, The Wizards of Waverly Place (Disney Channel)

Best Children’s Programming

  • Winner: Dora the Explorer (Nickelodeon)
  • Handy Manny (Disney Channel)
  • Go Diego, Go! (Nickelodeon)
  • El Perro y El Gato (HBO)

Best Documentary for Film or Television

  • Sins of My Father (Red Creek Prods.)
  • The Fence (La Barda) (HBO)
  • mun2 News Special: The New America (mun2)
  • Winner: The Longoria Affair (Latino Public Broadcasting)
  • Monica and David (HBO)