2012 Imagen Awards Winners & Nominees 2017-07-09T01:16:53+00:00

Outstanding Achievement Awards

President’s Award: Jenni Rivera

Lifetime Achievement Award: Moctesuma Esparza

Imagen Awards by Category

Best Feature Film

  • Casa De Mi Padre  (NALA Films/Gary Sanchez Productions/Pantelion Films)
  • Filly Brown (Cima Productions/Olmos Productions/Silent Giant Entertainment)
  • Winner: Girl in Progress (Pantelion Films)

Best Director/Feature Film

  • Winner: Youssef Delara, Michael Olmos, Filly Brown (Cima Productions/Olmos Productions/Silent Giant Entertainment)
  • Patricia Riggen, Girl in Progress (Pantelion Films)
  • Gabriela Tagliavini, Without Men (Maya Entertainment)

Best Actor/Feature Film

  • E.J. Bonilla, Mamitas (Right Brain Films/Screen Media Films)
  • Winner: Lou Diamond Phillips, Filly Brown (Cima Productions/Olmos Productions/Silent Giant Entertainment)
  • Will Ferrell, Casa De Mi Padre (NALA Films/Gary Sanchez Productions/Pantelion Films)

Best Actress/Feature Film

  • Corina Calderon, All She Can (SDB/Kapok Pictures/Maya Entertainment)
  • Eva Longoria, Without Men (Maya Entertainment)
  • Eva Mendes, Girl in Progress (Pantelion Films)
  • Winner: Gina Rodriguez, Filly Brown (Cima Productions/Olmos Productions/Silent Giant Entertainment)

Best Supporting Actor/Feature Film

  • Eugenio Derbez, Girl in Progress (Pantelion Films)
  • Winner: Diego Luna, Casa De Mi Padre (NALA Films/Gary Sanchez Productions/Pantelion Films)
  • Jose Yenque, Miss Bala (Canana Films/20th Century Fox)

Best Supporting Actress/Feature Film

  • Kate Del Castillo, Without Men (Maya Entertainment)
  • Mónica Huarte, Without Men (Maya Entertainment)
  • Winner: Cierra Ramirez, Girl in Progress (Pantelion Films)
  • Genesis Rodriguez, Casa De Mi Padre (NALA Films/Gary Sanchez Productions/Pantelion Films)

Best Primetime Program

  • Castle (ABC Studios)
  • Grey’s Anatomy (ABC Studios)
  • Law & Order: SVU (Wolf Films in association with NBC Universal Television)
  • Private Practice (ABC Studios)
  • Winner: Switched at Birth (Prodco, Inc. in association with ABC Family)

Best Primetime Program: Special or Movie-of-the-Week:

  • Cristian Castro: Mi Historia (mun2)
  • Five (Echo, Freestyle Picture Company, Chestnut Ridge Productions and Sony Pictures Television)
  • Hallmark Hall of Fame’s Firelight (Hallmark Hall of Fame Productions)
  • Winner: The Pregnancy Project (Barbara Lieberman Productions)

Best Actor/Television

  • Jorge Garcia, Alcatraz (Fox Network)
  • Tyler Posey, Teen Wolf (MTV)
  • Victor Rasuk, How to Make It in America (HBO)
  • Winner: James Roday, Psych (USA Network)

Best Actress/Television

  • Rosario Dawson, Five (Lifetime Television)
  • Rita Moreno, Happily Divorced (TV Land)
  • Winner: Alexa Vega, The Pregnancy Project (Lifetime Television)

Best Supporting Actor/Television

  • Kevin Alejandro, True Blood (HBO)
  • Winner: Carlos Gómez, The Glades (A&E)
  • Ian Gomez, Cougar Town (ABC)
  • Hector Elizondo, Last Man Standing (ABC)
  • Oscar Nuñez, The Office (NBC)
  • John Ortiz, Luck (HBO)

Best Supporting Actress/Television

  • Seychelle Gabriel, Falling Skies (TNT)
  • Winner: Eva La Rue, CSI: Miami (CBS)
  • Constance Marie, Switched at Birth (ABC Family)
  • Aubrey Plaza, Parks and Recreation (NBC)
  • Judy Reyes, The Pregnancy Project (Lifetime Television)
  • Kiele Sanchez, The Glades (A&E)

Best Young Actress/Television

  • Selena Gomez, Wizards of Waverly Place (Disney Channel)
  • Victoria Justice, Victorious (Nickelodeon)
  • Fatima Ptacek, Dora The Explorer (Nickelodeon)
  • Francia Raisa, The Secret Life of the American Teenager (ABC Family)
  • Winner: Bella Thorne, Shake It Up! (Disney Channel)

Best Children’s Programming

  • Dora The Explorer (Nickelodeon)
  • Winner: El Perro y El Gato (HBO Latino)
  • Handy Manny (Nelvana/Disney Channel)
  • Nick News with Linda Ellerbee (Nickelodeon/Lucky Duck)

Best Documentary for Film or Television

  • Cruz Reynoso: Sowing the Seeds of Justice (Latino Public Broadcasting)
  • Winner: Habla Texas (HBO Latino)
  • Harlistas: An American Journey (La Banda Films)
  • Immigrant Nation: The Battle for the Dream (Latino Public Broadcasting)
  • Paraiso For Sale (Impacto Films/Latino Public Broadcasting)
  • The Latino List (HBO Latino/HBO Documentary Films)

Best National Informational Program

  • American Latino (LATV Networks)
  • Winner: Lost in Detention (Frontline/WGBH)
  • Latin Nation (LATV Networks)
  • Mexico: The Royal Tour (Check Six Productions/PBS)

Best Local Informational Program

  • American Graduate: Teacher Town Hall (PBS/Las Vegas, Nevada)
  • La Familia Importa (KLCS-TV/Los Angeles, California)
  • Pedro Ruiz: Coming Home (WNET/New York)
  • The Lupe Casares Special: A Mind Without Boarders (Mi Casa Broadcasting Network/Houston, Texas)
  • Winner: Vista L.A. (ABC7/Los Angeles, California)

Best On-Air Advertising

  • Dora’s Rescue in Mermaid Kingdom (Nickelodeon)
  • HBO Latino Branding Spot (HBO)
  • Hispanic Heritage Month (Tr3s MTV, Música y Mas)
  • Winner: Community Champion Rueben Martinez (PBS SoCal)
  • Sexy Rubber (Del Mar Films)

Best Variety or Reality Show

  • 24/7 Mayweather/Ortiz (HBO Sports)
  • From Beyond (mun2)
  • Winner: Great Performances: Il Postino from LA Opera (LA Opera/WNET)
  • I Love Jenni (Blank Paige Productions/mun2)
  • Jimmy Kimmel Live (ABC Studios)
  • Vive Tu Música with 5 Gum (LATV Networks)

Best Theatrical Short or Student Film

  • Winner: Ingles (Ruben Avitia)
  • MADDOGGIN’ (Trebuchet Films.)
  • Our Vows (Exertion Films/Gros Ventre Pictures/Shorts HD)
  • Rusted Chrome (Angel Flight Media)
  • The Violinist (Flexible Films)

Best Web Series: Drama

  • Caribe Road (Helu Films Entertainment)
  • Clara Como El Agua (Latino Public Broadcasting)
  • Encounters (Angel Flight Media)
  • Winner: Los Americans (One Economy/V Studio LA)

Best Web Series: Comedy

  • Mona Auditions (LalisimaTV)
  • Winner: Noah Comprende (WNET)
  • Police Chicks: Life on the Beat (Lie_Own Productions/ Cuatro Mascaras Productions)

Best Web Series: Reality or Information

  • Winner: Black and Latino (mun2/mun2.tv)
  • Inspira (iNDIGO PROjECT MEDIA/Hispanic Heritage Foundation)